Ahşap Mobilya

Tik her türlü hava koşullarına dayanabilen, zamanın yıpratamadığı, doğal olarak aldığı görünümle de diğer ağaçlar arasından öne çıkan, çok özel ve değerli bir ağaçtır. Uzakdoğu'da Burma (Myanner) ve Endonezya'da yetişir ve bu ülkelerin dışında çok az yerde yetişebildiğinden ötürü de çok nadir bulunur.

Tik Ürünler Neye Göre Sınıflandırılır?
Tik ağacı ürün kalitesini temelde iki sınıfa ayırabiliriz. Birinci sınıfa, devlet kontrolünde satılan ağaçlar girer. Bu ağaçlar belli bir çap ve yaşa gelince kesilir. Bu nedenle mobilya üretmek üzere devlet kontrolünde kesilen ağaçların yerine mutlaka yenileri dikilir. Bu şekilde ihtiyaç ve talep giderilirken, doğa dostu bir yaklaşımla döngü de kontrol altında tutulmuş olur. Bu ağaçlardan mobilya ve diğer malzemeler üretilirken ise ağacın en doğru şekilde işlenmesi ve ürüne dönüştürülme işlemi tam donanımlı fabrikalarda yapılır. Ağaçlar fırın kurutmaya tabi tutulduktan sonra işlenir. Hassas makineler ile standartlaşmış yüksek kaliteli ürünler üretilir. Tüm bunların yanında kaliteli ürün için kusursuz dizayn ve temiz bir işçilik gerekmektedir.

İkinci gurup tik ağaçları ise, şahısların arazisinden kestikleri (Lokal) genç ağaçlardır, devletin kontrolü dışındadır. Bu ürünler atölyelerde yetersiz makinelerle üretildiğinden el veya %50 makine yapımı diye adlandırılır. Dünyadaki tik bahçe mobilyası üretiminin yarıdan fazlası bu gruba girer, birinci sınıf gruba göre ortalama % 50 daha ucuzdur. Fırın kurutma yapılmadığından üründe açma, çalışma ve deformasyon olma riski yüksektir.

Mudo mağazaları ve mudo.com.tr'de Mudo Concept markasıyla satışa sunulan mobilyalar, iç mekan sandalyeler, yemek masaları, dresuvar, kitaplık, büfe; dış mekan bahçe masaları, sandalyeler, şezlong ve diğer ürünlerde en kaliteli ve çevreci yaklaşıma sahip birinci sınıf tik kullanılmaktadır. Özel sertifikaları ile de bunu kanıtlayan ürünler, kaliteleri ve dayanıklılıkları sayesinde uzun yıllar kullanılabildiklerinden klasik mobilya grubuna da girerler.

Tik, yaşayan bir ağaçtır, bu nedenle korunmalıdır. Özellikle dış mekan tik mobilyalarında sezon başlarında bakım yağları sürüldüğünde, ürünler, uzun yıllar orijinal renklerini korurlar, aksi taktirde mobilyanın kalitesi ve dayanıklılığı değişmese de ürün zaman içinde grimsi bir renk alır. Ancak, yağlama ağacı yıpratmayan, sadece rengini değiştiren doğal bir süreçtir ve tamamen kullanıcının beğenisine bağlı bir karardır.

Dış Mekan Tik Mobilya Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Tik ağacı bakımı için yeni çözüm tik yağı, doğal yağların bir karışımı olarak hazırlanmıştır. Bahçe parkesi, dek, yüzme havuzu kenarlıkları, banklar, bahçe mobilyaları, tekne güverteleri gibi yoğun olarak suya maruz kalan ve dış ortamlarda kullanılan ahşapların kolay ve hızlı bakımı için tasarlanmıştır. Mumlu yapısı sayesinde yarattığı yüzey ile su geçirmezlik katsayısını yükseltmek suretiyle ahşabın suya karşı korunmasını sağlarken, ömrünü uzatır. Mudo mağazaları ve Mudo.com.tr üzerinden bu tip tik yağları satılmaktadır. Ancak, önceden alınmış olup da periyodik bakımı yapılmayıp yüzey altına inmiş grileşmeler istenmiyorsa, bunun için atölye bakımı ve zımparalanma ardından da yağlama işlemi uygulanmalıdır.

Dış Mekan Tik Yağı Nasıl Uygulanır?
Tik yağı uygulaması basit ve de doğal olan ürününüzle aranızda bağ kuracak zevkli bir işlemdir. Uygulama için yassı bir fırça ile temiz ve kuru bir bez yeterlidir. Önce ilk kat yağ fırça ile yüzeye sürülür. Yaklaşık bir dakika sonra fırça ile sürülen yağın üzerinden temiz bez ile tekrar bir geçmekte fayda vardır. Bu yolla yağın yüzeye eşit oranda yayılması, dolayısıyla eşit oranda emilmesi sağlanır. Bu işlem sırasında sürülen katın çok kalın olmamasına özen göstermenizde fayda vardır. İkinci katı uygulamak için bir gün beklenir. Genellikle tek kat uygulama yeterlidir. Ancak yüksek emiciliği olan ahşaplarda ve zorlu hava koşullarına maruz kalan yerlerde ikinci kat sürülmesi önemle tavsiye edilir. Ortalama 20°C ısıda ve yeterli hava akımı bulunan ortamlarda tik yağı 4 saat içinde dokunma kuruluğuna ulaşır. 2. katın uygulanabilmesi için en az 16 saat beklenmelidir. Tik yağı'nın bakımı ahşabın maruz kaldığı şartlara göre 1 ile 2 yılda bir yapılmalıdır.

Dış Mekan Mobilyalara Tik Yağı Uygularken Nelere Dikkat Edilmelidir?
• Yağmurlu veya çok sıcak günlerde uygulama yapılmamalı
• Uygulamadan önce zemin toza karşı nemli bir bezle iyice temizlenmeli.
• Eğer uygulanacak zeminde zımparalama işlemi gerekiyorsa ve bunu siz yapacaksanız, 150-180 numaralı zımpara kullanılması tavsiye edilir.
• Yeni ahşaplara yapılacak uygulamalardan önce, ahşabın mutlaka 150-180 numaralı zımpara ile zımparalanması tavsiye olunur.

İç Mekan Tik Mobilyalarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Mağazalarımızda ve mudo.com.tr'de satışa sunulan iç mekan tik mobilyalar, kullanım gereği dış mekan tik mobilyalarımızdan tamamen ayrı tutulmalıdır. İç mekan için tasarlanmış tik mobilyalarımız cila, ağacın işlenişi ve diğer özellikleri ğereğiyle suya, neme, aşırı sıcak veya soğuğa maruz bırakılmamalıdır. Aksi takdirde ürün deformasyona uğrayabilir. Ürün direkt güneş ışığından uzak tutulmalıdı

Tasarım: Ankara Rehberi Yayınlama: Ankara Hosting